Tomáš Garrigue Masaryk (7. března 1850 – 14. září 1937) byl československý státník a první prezident Československé republiky. Byl též zakladatelem československého státu a prvním nezávislým prezidentem Československa, který vedl československou zemi v prvních letech jejich existence.
Narodil se v Hodoníně v Moravském kraji. Vyrostl v chudé rodině a později se stal učitelem. Po studiu v Praze se stal profesorem psychologie na univerzitě v Lipsku. Tam také začal svou politickou kariéru a začal se zabývat otázkami národního obrození a českého státu.
V roce 1914 se Masaryk vrátil do Československa a začal pracovat na plánech na vytvoření samostatného československého státu. Po vypuknutí první světové války se Masaryk vydal do zahraničí, aby získal pro československý národ mezinárodní podporu. Nakonec se mu to podařilo a v roce 1918 bylo Československo vyhlášeno jako samostatný stát. Masaryk byl zvolen prvním prezidentem a vládl Československu po dobu dvaceti let, do své smrti v roce 1937.
Masarykova vláda byla založena na principu demokracie a lidských práv. Umožnil vybudování moderního právního systému a rozvoj hospodářského a kulturního života. Masaryk byl také národním hrdinou a jeho odkaz je stále ctěn a respektován ve všech oblastech československého života.
Mnoho stříbrných a zlatých mincí kde je vyobrazen T.G . Masaryk je mezi sběrateli velmi žádaný motiv.