Zlato pro radost

Středověká ražba mincí byla důležitým prvkem ekonomiky a obchodu v této historické éře. Ražba mincí byla obvykle prováděna v mincovnách, které byly pod dohledem královských nebo církevních autorit. Proces ražby mincí byl podobný po mnoho staletí, ačkoli technologie a metody se postupem času mohly mírně měnit.

Zde je stručný přehled o středověké ražbě mincí:

Příprava slitiny: Pro výrobu mincí se používaly slitiny kovů, které zahrnovaly stříbro, měď, zlato a jiné drahé kovy. Tyto kovy byly smíchány v předem stanoveném poměru, aby byla dosažena požadovaná kvalita a hodnota mince.

Razidlo: Ražba mincí byla prováděna pomocí razidla, které mělo na své ploše vyrytý design a text. Razidlo bylo umístěno na speciální razicí desku, která byla součástí ražebního lisu.

Příprava mincovního razítka: Pro každou minci bylo potřeba speciální razítko s vyobrazením vládnoucího panovníka nebo církevního představitele. Razítko bylo vyrobeno z tvrdého materiálu, jako je kov nebo kamenný válec, aby se zabránilo jeho poškození při ražbě.

Ražba mincí: V mincovně byli mincovníci, kteří ručně umisťovali mincovní plátky (nebo slitky) mezi horní a dolní razidlo ražebního lisu a poté lis stiskli. Razidlo na jedné straně mince zanechalo dojem na jedné straně mince, a poté byl proces opakován na druhé straně, aby se mince stala dvoustrannou.

Stříhání a ořezávání mincí: Po ražbě byly mince stříhány nebo ořezávány, aby získaly svůj konečný tvar a hmotnost. To bylo prováděno ručně nebo pomocí speciálního nástroje.

Středověké mince mohly mít různé tvary a hodnoty a byly používány jako prostředek směny a platby v ekonomice středověkých společností. Ražba mincí byla pečlivě kontrolována vládnoucími autoritami, aby se zabránilo padělání a zachování důvěry v mincovní systém. Každá mincovna mohla mít vlastní design a charakteristické znaky mincí, což je dělalo unikátními a zajímavými pro sběratele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..