Délka cesty kolem světa závisí na zvoleném dopravním prostředku, trase a plánovaných zastávkách. Zde je několik příkladů různých způsobů cestování a jejich přibližných časových nároků:
- Letadlem:
- Teoreticky, pokud by člověk cestoval přímými lety a minimalizoval přestávky, by cesta kolem světa mohla trvat přibližně 48 hodin. Toto však nezahrnuje čas potřebný na přestupy, čekání na letištích a další faktory.
- Rekordní nonstop oblet kolem světa dosáhl v roce 2005 letoun Virgin Atlantic GlobalFlyer s časem 67 hodin.
- Plachetnicí:
- Sólo plavba kolem světa plachetnicí může trvat od 70 do 100 dní, v závislosti na trase a počasí.
- Rekord pro nejrychlejší sólo plavbu kolem světa drží François Gabart, který to v roce 2017 zvládl za 42 dní, 16 hodin, 40 minut a 35 sekund.
- Autem:
- Cesta kolem světa po pevnině a s využitím trajektů pro přechod oceánů může trvat několik měsíců. V roce 1984 dokončila dvojice cestovatelů takovou cestu za 74 dní.
- Kolem světa za 80 dní:
- Kniha Julese Verna “Cesta kolem světa za osmdesát dní” (Le Tour du monde en quatre-vingts jours) popularizovala myšlenku, že je možné cestovat kolem světa za přibližně tři měsíce pomocí různých dopravních prostředků.
- Cyklistikou:
- Rekord pro nejrychlejší cestu kolem světa na kole drží Mark Beaumont, který to v roce 2017 zvládl za 78 dní, 14 hodin a 40 minut.
Délka cesty kolem světa tedy může výrazně kolísat v závislosti na způsobu dopravy, plánování a konkrétních podmínkách cesty.