Konopí, známé také jako marihuana, je psychoaktivní droga z rostliny Cannabis používaná pro lékařské nebo rekreační účely. Hlavní psychoaktivní složkou konopí je tetrahydrokanabinol (THC), jedna ze 483 známých sloučenin v rostlině, včetně nejméně 65 dalších kanabinoidů. Konopí lze užívat kouřením, odpařováním, v jídle nebo jako extrakt.
Konopí má při konzumaci psychoaktivní a fyziologické účinky. Okamžité požadované účinky konzumace konopí zahrnují relaxaci a euforii (pocit „vznešení“ nebo „ukamenování“), celkovou změnu vědomého vnímání, zvýšené uvědomování si pocitů, zvýšené libido a zkreslení ve vnímání času a prostoru. Při vyšších dávkách mohou účinky zahrnovat úzkost, paranoiu a dokonce halucinace nebo bludy.
Rostlina obsahuje chemickou látku THC, která mění mysl, a další příbuzné sloučeniny. Extrakty lze také vyrobit z rostliny konopí.
Konopí je nejčastěji užívanou nelegální drogou na světě. Držení, užívání a prodej konopí je ve většině zemí nezákonné; mnoho z nich však přijalo politiku dekriminalizace, aby se prosté držení stalo netrestním činem. Existuje mnoho různých forem konopí, včetně sušených poupat, listů, olejů a poživatin.
Konopí se k léčebným účelům používá po staletí a jeho potenciální přínosy pro léčbu řady stavů, od chronické bolesti po úzkost, jsou předmětem mnoha výzkumů. Je to také rekreační droga, obvykle kouřená nebo konzumovaná, která vyvolává pocit uvolnění a euforie.
Konopí je často považováno za bezpečnější alternativu jiných drog, přesto může představovat značná zdravotní rizika. Může způsobit paranoiu, úzkost a deprese, stejně jako dlouhodobé poškození mozku a plic. Syndrom kanabinoidní hyperemeze (CHS) je vzácný stav, který se může objevit, když někdo užívá konopí pravidelně po dlouhou dobu. Způsobuje silné zvracení, nevolnost a dehydrataci. Nejlepší způsob, jak se těmto rizikům vyhnout, je neužívat konopí.