Jan Amos Komenský (1592–1670) byl moravský myslitel a pedagog, někdy považován za největšího pedagoga všech dob. Narodil se v Nivnici na Moravě a získal rozsáhlé znalosti v oblasti teologie, filozofie, pedagogie, astronomie, matematiky, geometrie a dalších oborů.
V roce 1614 se oženil a přijal kněžské svěcení, později se stal vyhlášeným učitelem a v roce 1628 nastoupil jako rektor významného gimnázia v Praze. Pracoval pro císaře Ferdinanda II., který jej požádal, aby vytvořil novou školskou reformu. Komenský poté vydal své významné dílo Didactica magna, které je považováno za průlomové dílo v oblasti moderní pedagogiky.
Kromě toho se Komenský zabýval i filozofií, teologií, astronomií a dalšími obory. Napsal mnoho knih, ve kterých vyjádřil své názory na různá témata, včetně otázek souvisejících s náboženstvím, vzděláváním a vědou. Byl také velkým obdivovatelem soudobého umění a vystupoval jako hudebník, malíř a básník.
Komenskýho pedagogická metoda se stala základem pro moderní vzdělávací systém. Spolu s dalšími významnými mysliteli, jako byli například John Locke a Jean-Jacques Rousseau, přispěl k rozvoji vzdělávacích systémů po celém světě.